Демонополізація спиртової галузі призведе до зростання ринку мінімум на 50% – НЕБ
«Сьогодні в Україні спостерігається гострий дефіцит спирту. Це пов’язано з тим, що більшість підприємств простоюють або працюють в «тіні». При цьому спирти використовуються більш ніж в 150 різних галузях економіки. Крім цього додатковий попит на цю продукцію створив вірус COVID-2019. З огляду на ці фактори, а також, демонополізацію виробництва спирту, наші експерти оцінюють потенційне зростання цього ринку в Україні мінімум на 50%, або на 4 млн декалітрів», – розповіла Євгенія Божко.
Відповідно до Закону України, приватизація підприємств проходить через електронні аукціони в системі «Прозорро.Продажі».
«Зараз через систему електронних аукціонів «Prozorro.Продажі» продано три спиртзаводи із запланованих 41 ДП« Укрспирт» та 37 заводів концерну «Укрспирт». Це Немирівський, Артемровскій і Овечанскій заводи. Немирівський спиртзавод був проданий за 55 млн грн, що на 11% вище за стартову ціну. Цей аукціон — ще один приклад того, що навіть, якщо на торги приходить один учасник, ціна зростає. Це пояснюється унікальним дизайном аукціону. Він влаштований таким чином, що мотивує учасників відразу робити високу ставку, навіть не знаючи, чи є у них суперники. Підвищення ставки на самому початку дозволяє їм перемогти», — прокоментував аукціони директор «Прозорро.Продажі» Олексій Соболєв.
Згідно з даними відкритого модуля аналітики «Прозорро.Продажі», стартова вартість Немирівського спиртзаводу збільшилася на 11% і склала 55 млн грн, Артемівський завод був проданий в 1,7 раза дорожче за стартову ціну за 50 млн грн і за лот боролися дві компанії. Овечанскій завод продали у 2,7 раза дорожче, ніж планувалося на старті, за 53 млн грн, і в аукціоні брали участь п’ять претендентів.
«Перший досвід продажів підприємств спиртової галузі дозволяє зробити прогноз про поступове зростання інтересу до покупки спиртзаводів. В цілому, за нашими оцінками, вартість підприємств буде збільшуватися в середньому на 30-50% від стартової ціни», — додала Євгенія Божко.
За її словами, на зростання вартості впливатимуть кілька чинників: висока рентабельність, пільги від держави, дефіцит на локальному ринку спирту.
«Завод може окупитися вже через 2-3 роки при правильному операційному управлінні. У той час як на будівництво і запуск нового піде приблизно стільки ж часу і будуть потрібні набагато більші інвестиції. Крім того, більшість підприємств недавно пройшли модернізацію і не вимагають додаткових інвестицій на старті. Також держава вводить ряд пільг для новоспечених власників спиртзаводів, зокрема, заборона на імпорт спирту в Україну до 2023 року і видачу ліцензій новим підприємствам до 2021 року, а також спрощує отримання ліцензії на виробництво спирту. Дефіцит на локальному ринку спирту, а також на ринках країн Західної Європи дає додатковий потенціал такої інвестиції», — підсумувала експерт.