Як це було або ризики прозорої приватизації в Україні

15 липня 2020 року, Фонд Державного майна України в якості великої перемоги відзвітував про продаж за 1,111 млрд. грн. готелю «Дніпро», який знаходиться  в самому центрі міста Києва

Зазначений аукціон як тільки не називали: і прикладом проведення прозорого і відкритого продажу об’єкта приватизації, і доказом створення в державі чіткої, уніфікованої, простої і зрозумілої системи підготовки до приватизації об’єктів, а особливо підтвердженням зростання рівня довіри інвесторів до Держави.

В той же час, поряд з даною показовою процедурою приватизації існують і інші продажі державного майна, проведення яких викликає багато запитань з приводу того, а чи дійсно Фондом державного майна України створено надійний механізм приватизації, який реально захищає інтереси інвесторів.

Прикладом протилежного підходу можна назвати результати аукціону, який відбувся 09.06.2020 р. з продажу іншого об’єкта малої приватизації – нежитлової будівлі загальною площею 960 кв. м., яка знаходиться за адресою: місто Київ, вул. Олекси Тихого (колишня Виборзька), 82.

Інформація про даний аукціон було розміщена Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву на сайті Prozorro ще в травні 2020 року, а отже всі бажаючі могли прийняти участь в його проведенні. В аукціоні прийняло участь 11 незалежних учасників.

За результатами його проведення переможцем аукціону, який запропонував найвищу ціну, було визнано – Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮНІТ АКТИВ», з ціною придбання 10,2 млн. грн. (ціна по аукціону 8,5 млн. гривень. + 20% ПДВ 1,7 млн.).

Грошові кошти були в повному обсязі сплачені переможцем до державного бюджету України.

Однак, як виявилося взяти участь в проведенні аукціону, перемогти в ньому, укласти договір купівлі-продажу, сплатити грошові кошти за об’єкт в умовах сьогодення зовсім не означає отримати можливість стати його власником.

Впродовж місяця після перемоги в аукціоні до керівництва ТОВ «ЮНІТ АКТИВ» звертались особи і «рекомендували» не укладати договір з ФДМУ щодо купівлі даного об’єкту, а у випадку не виконання «рекомендацій» обіцяли виникнення «складнощів».

Розуміючи, що торги були виграні абсолютно чесно, публічно та прозоро ТОВ «ЮНІТ АКТИВ» 02.07.20 р. (майже через місяць після проведення торгів) укладає з ФДМУ договір купівлі-продажу нерухомого майна, а 14.07.2020 р. підписує акт приймання-передачі майна, який у відповідності до укладеного договору є підставою для реєстрації права власності.

В цей самий час 06.07.20 р. Військова прокуратура Київського гарнізону дочекавшись проведення повної оплати по договору від покупця вносить до ЄРДР кримінальне провадження під номером 42020110350000074 (за ознаками вчинення кримінальних правопорушень ч. 1 ст. 15 та ч. 2 ст. 364 КК України).

07.07.20 р. постановою слідчого визнають будівлю (придбану ТОВ «ЮНІТ АКТИВ») речовим доказом в рамках кримінальної справи (який саме доказ і що він доводить не зазначено).

08.07.20 р. прокурор Військової прокуратури Київського гарнізону звертається з клопотанням про арешт майна до Шевченківського районного суду м. Києва, який більш ніж оперативно цією ж датою виносить ухвалу якою накладає арешт на придбане ТОВ «ЮНІТ АКТИВ» майно.

Таким чином в результаті злагоджених та оперативних дій працівників Військової прокуратури Київського гарнізону ТОВ «ЮНІТ АКТИВ» потрапило в ситуацію коли грошові кошти за об’єкт на 100% сплачені до бюджету, а право власності не має.

За «дивним збігом» обставин активні дії по арешту майна Військова прокуратура Київського гарнізону розпочала не в 2019 р. коли об’єкт вперше виставили на продаж і навіть не в травні 2020 року, коли було опубліковано оголошення про його реалізацію, а саме в проміжок часу між підписанням ТОВ «ЮНІТ АКТИВ» договору купівлі-продажу, сплатою до бюджету грошових коштів та отриманням права власності на об’єкт. Тобто саме тоді коли кошти вже повністю сплачені до бюджету, а право власності до покупця ще не перейшло. Слід зазначити, що законодавець не передбачив можливість повернення інвестору грошових коштів сплачених ним за придбання об’єкту під час приватизації

Отже ТОВ «ЮНІТ АКТИВ» сплативши більше 10 млн. грн. до державного бюджету замість об’єкту нерухомого майна отримало кримінальну справу необхідність спілкування з працівниками Військової прокуратури Київського гарнізону, які відстоюють «військові інтереси» Держави  … накладаючи арешт на будинок культури.

 У подібну «ситуацію» можуть потрапити будь-які покупці державного майна, в рамках малої приватизації адже процедура прописана таким чином, що спочатку йде 100% авансування, а вже потім переоформлення права власності на об’єкт. І як показали працівники Військової прокуратури Київського гарнізону вони можуть дуже активно «захищати інтереси держави».

Такі дії правоохоронних органів сприяють відновленню «довіри» до прозорості та чесності проведення приватизації.